Nasza Tradycja Rodzinna

KTO ZNA SWOJE KORZENIE, TEN JEST ŚWIADOMY SIŁY GAŁĘZI.

 

Tradycja wytwarzania szkła przez rodzinę Heinz sięga aż do roku 1523, zaś tradycja przedsiębiorstwa HEINZ-GLAS prawie 400 lat wstecz do roku 1622. Dzisiaj HEINZ-GLAS należy do światowych liderów na rynku produkcji i uszlachetniania szklanych flakonów i zamknięć dla przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego. Nasz przepis na sukces? Zapuściliśmy tu korzenie, które solidnie nas trzymają. Wiedza o tym, skąd pochodzimy, wyznacza nam drogę, którą podążamy. I to działa – dzięki niestrudzonemu zaangażowaniu 15 pokoleń rodziny Heinz i jej wiernym pracownikom.

*04.06.1950
Carl-August Heinz
Carl-August Heinz urodził się 4 czerwca 1950 roku w Kleintettau. Po okresie nauki w gimnazjum w Uffenheim rozpoczął studia w Norymberdze, które ukończył zdobywając tytuł Dipl.-Kaufmann (polski odpowiednik mgr. ekonomii).

W 1976 roku dołączył do firmy, w 1977 musiał objąć samodzielne prowadzenie przedsiębiorstwa po przedwczesnej śmierci swojego ojca Adolfa. Od tamtego czasu dokonał wielu zmian, a firma powiększyła się do rozmiarów działającej na całym świecie grupy firm.

Przedsiębiorcze spojrzenie i celowe inwestycje doprowadziły pod kierownictwem Carla-Augusta Heinza do sukcesu firm HEINZ-GLAS i PLASTICS na międzynarodowym rynku opakowań.

Przede wszystkim Carl-Aug. Heinz chciał mieć swój udział w zjednoczeniu Niemiec, angażując się już w 1990 roku w inwestycję w położoną nieopodal turyńską małą hutę szkła w Piesau, a w 1991 całkowicie ją nabywając i rozbudowując do rangi zakładu konkurującego na rynkach międzynarodowych.

Carl-Aug. Heinz osobiście angażował się w działalność warsztatów marketingowych mających na celu ulepszenie warunków lokalnych przy frankońskiej i turyńskiej trasie Rennsteig i założył fundację służącą dobru społecznemu mającą na celu wspieranie wychowania, edukacji narodu i kształcenia zawodowego, ochrony przyrody, środowiska i zwierząt w rodzinnym regionie.
*28.02.1984
Carletta Angelika Heinz
Carletta Heinz urodziła się 28 lutego 1984 roku jako córka Gabriele Birkner-Heinz i Carla-Augusta Heinza. W roku 2012, po maturze w Kaspar-Zeuß-Gymnasium w Kronach, pomyślnie ukończyła studia na uczelni Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, uzyskując tytuł Diplom-Kauffrau (magistra ekonomii).

Pracę w Grupie HEINZ-GLAS Carletta rozpoczyna w roku 2013, początkowo zbierając praktyczne doświadczenia w dziale controllingu i HR. W roku 2014 Carletta czyni zrównoważony rozwój strategicznym celem przedsiębiorstwa i tworzy globalny zespół ds. zrównoważonego rozwoju.

Od lipca 2019r. Carletta jako właścicielka jest częścią kierownictwa zarządzającego firmą. Jej celem jest dalszy rozwój Grupy HEINZ-GLAS jako rodzinnego przedsiębiorstwa i strategiczne ukierunkowanie go na przyszłość.
1921 – 1977
Adolf Heinz
Urodził się jako siódme i ostatnie dziecko małżeństwa Ludwiga i Auguste Heinzów.

Po czterech latach nauki w szkole podstawowej w Kleintettau ukończył Real- und Handelsschule (szkoła średnia handlowa) w Marktbreit. Kształcenie w zawodzie handlowca ukończył w Spedition Schenker & Co. w Monachium. Nie minął rok od rozpoczęcia pracy w zakładzie ojca, gdy został powołany 1 stycznia 1941 roku do służby wojskowej. Po powrocie z niewoli zdobył wiedzę i wraz ze swoim najstarszym bratem Heinrichem Heinzem (18.12.1903 – 14.04.1973) walczył przez kolejne lata o zakład jego przodków. Jego trzej młodsi bracia zmarli w młodym wieku.

Wspólnie z wieloma wiernymi pracownikami w 1949 roku braciom udało się uruchomić filię zakładu w Schleiden/Eifel, rozbudować Heinz Plastics (od 1955) i zmodernizować zakład macierzysty w Kleintettau (w szczególności dzięki tzw. maszynie szeregowej IS w 1962 roku i w pełni elektrycznej wannie do wytopu szkła w 1971 roku)
*19.08.1952
Jeannette Heinz-Drayton
Jeannette Heinz-Drayton urodziła się 19 sierpnia 1952 roku jako drugie dziecko małżeństwa Adolfa i Ilse Heinzów. Po ukończeniu lokalnej szkoły podstawowej w Kleintettau oraz Realschule (szkoła średnia) w Erlangen w latach 1967/68 ukończyła szkołę hotelarską w Tagernsee oraz w Leysin w Szwajcarii, by jako osoba wykształcona w kierunku języków obcych i handlu, zarządzać w branży hotelarskiej. W 1972 roku Jeanette przeniosła się do jednego z zagranicznych oddziałów firmy Siemens w Erlangen. Do roku 2016 pozostała wierna firmie Siemens i działowi eksportu, rozwijała się zarówno pod względem zawodowym, językowym jak i informatycznym w różnych lokalizacjach oraz na różnych stanowiskach w tej firmie.

Od 1990 roku jest stałym członkiem Rady Założycielskiej (wcześniej Rady) Grupy HEINZ-GLAS oraz dyrektorem współzarządzającym kilku firm holdingowych i finansowych Grupy w ten sposób wnosi swój wkład w utrzymanie Grupy spółek jako rodzinnego przedsiębiorstwa.
Po 44 latach pracy w firmie SIEMENS Jeanette wspiera teraz nasze przedsiębiorstwo swoją wiedzą na stanowisku „Support International Trade Regulations”.
1903 – 1973
Heinrich Heinz
Pod koniec lat 20. najstarszy syn Ludwiga Philippa Heinza, Heinrich Heinz rozpoczął kształcenie w dziedzinie handlu najpierw w Hamburgu a później w Londynie. Od tego momentu dzięki jego pomocy istniejące już od dłuższego czasu stosunki handlowe z zagranicą znacznie się poszerzyły. Realizowane są zlecenia, które umożliwiają dalszy rozwój przedsiębiorstwa. W pierwszym latach wojny, w 1939/40 roku Heinrich i jego brat Kurt objęli kierownictwo i podzielili się niezbyt godnym do pozazdroszczenia zadaniem prowadzenia huty szkła w czasach, w których niemalże zupełnie miało zabraknąć materiałów. Po zakończeniu wojny i przesunięciu granic konieczne było znalezienie nowych dróg zbytu, zwerbowanie nowej siły roboczej i znalezienie nowych dostawców surowców. Dlatego w 1948 roku założona została druga huta szkła w Schleiden w Eifel. Od 1949 roku, w początkowo bardzo trudnych warunkach, produkowano w niej szkło opakowaniowe. Patrzący w przyszłość Heinrich Heinz przejmuje kierownictwo i mimo wszelkich trudności odnosi wkrótce imponujące sukcesy. To on polecił swojemu (dużo) młodszemu bratu Adolfowi w 1954 roku, aby rozpoczął produkcję butelek plastikowych w zakładzie macierzystym w Kleintettau.
1877 – 1968
Ludwig Philipp Heinz
Z powodu wybuchu pierwszej wojny światowej huta została zamknięta w 1917 roku na jakiś czas.

W tym krytycznym czasie firma była zarządzana przez Ludwiga Philippa Heinza, który podczas I wojny światowej został ranny, lecz dzięki boskiej opatrzności i pomocy przyjaciela z rodzinnych stron (noszącego nazwisko Heinz!) został uratowany. Jego brat Heinrich zmarł jeszcze przed wybuchem wojny, dlatego Ludwig Philipp sam musiał stawić czoła wyzwaniom. W kolejnych latach rozwinął on proces odlewania szkła przez wtłaczanie ustne powietrza, tworząc z niego półautomatyczny zakład produkcyjny w Tettau.

Prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa zostało ponownie dotkliwie zniszczone wraz z wybuchem II wojny światowej. W 1943 roku doszło do krótkotrwałego przymusowego zamknięcia zakładu. Mimo to w 1943 roku wprowadzono pierwszy automat do obróbki szkła.

Ludwig Philipp Heinz z okazji swoich 80. urodzin został w 1957 roku mianowany 1. obywatelem honorowym gminy Kleintettau.
1854 – 1931
Carl August Heinz senior
W 30 maja 1854 roku urodził się Carl August Heinz. To człowiek, którego nazwisku firma zawdzięcza swoją nazwę po dziś dzień. Tę samą nazwę nadał swojej hucie szkła, rejestrując ją w urzędzie w 1881 roku. Gdy w 1904 roku pożar zniszczył prawie 250-letnią wówczas starą wiejską hutę szkła, Carl August Heinz wybudował na drugim końcu wioski nowy zakład produkcyjny, w którym do dziś mieści się zakład macierzysty firmy HEINZ-GLAS. 77-letni Carl August Heinz był jeszcze świadkiem, jak jego syn Ludwig Philipp zakupił stary teren, na którym stała pierwsza w Kleintettau huta szkła. Rok później, 28 listopada 1931 roku, Carl August Heinz zmarł.
1854 – 2018
drzewo genealogiczne
Perfection in Plastics